Ana Sayfa blog Yangın İhbar Sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri

84
0

Bu yazımızda yangın ihbar sistemi, yangın alarm sistemi, konvansiyonel yangın ihbar sistemi, yangın alarm sisteminde kullanılan elemanlar, yangın ihbar sistemi yönetmeliği, yangın alarm ve ihbar sistemini oluşturan elemanlar, yangın ihbar sistemleri çeşitleri, yangın alarm ve ihbar sistemleri,yangın alarm sistemleri fiyat gibi konulardan bahsedeceğiz.

Ne zaman ve nasıl yaşanacağı belli olmayan felaketlerden birisi olarak yangınlara karşı bazı tedbirleri almamız gerekmektedir. Tamamen önlemek mümkün olmasa dahi, yangınla mücadele ederken en önemli faktörlerin sağlanması gerekmektedir. Yangınları ilk anlardan itibaren algılayacak olan yangın sistemi, yangın alarm sistemi kurulumları son derece önemlidir. Böylece hızlı bir şekilde kontrol altına alınması için zaman tanımaktadır. Erken müdahalenin önemli olduğunu vurgulayabileceğimiz yangınlarda tehlikenin ilk dakikalardan itibaren algılanması can kayıplarının yaşanmaması açısından son derece mühimdir. Bu nedenle kurulacak olan ihbar sistemleri sayesinde algılanacak olan yangınlarda can ve mal kayıplarının çok daha az oranlarda olduğuna dikkat çekilmektedir. Sizler için bu yazımızda kullanılacak yangın algılama sistemlerine dair bazı detayları aktaracağız. Ancak ısı, alev veya dumanı algılayan uyarı sistemleri için kullanılacak dedektörlerin birbirinden ayrılmaması ve bir arada kullanılması gerekmektedir. Aksi halde dedektörlerin tek başına yeterli olmaması gibi nedenlerden dolayı ihbar sistemlerinde sorunlar yaşanabilir.

Yangın alarm sistemleri arasında tercih edilebilecek bazı önemli kurulumlar bulunmaktadır. Bunlar;

l Analog Adresli Yangın İhbar,

l Kablosuz Yangın Algılama,

l Konvansiyonel Yangın İhbarı,

l Termal Kameralarla Yangın İhbar sistemleri şeklindedir.

Yangın alarm sistemlerinin kullanılmasıyla birlikte üç temel işlevin devreye gireceğini belirtebiliriz. Bilgilendirmeleri hızla gerçekleştirecek olan bu sistemler yetkili mercilerin yönlendirilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda ortamda bulunan söndürme sistemlerinin de aktif hale gelmesini sağlayarak olası bir yangın durumunda hasarların çok daha az olmasını sağlamaktadır. Yangın alarm sistemleri , yangın sistemleri arasında kullanılabilen bu güvenlik sistemlerinin hayati öneme sahip olduğunu unutmamak gerekmektedir. En ufak bir hatanın ve dikkatsizliğin dahi telafi edilmeyecek zararlara yol açacağını göz ardı etmeyen profesyonel firmaların yangın yönetmeliklerine uygun adımları attığı görülmektedir. Buna göre belirli standartlara uygun bir şekilde tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilen yangın alarm sistemleri, yangın ihbar sistemleri ile birlikte tüm mekanlarda daha güvenilir alanlar oluşturulmaktadır.

Her ne amaçla olursa olsun işletmeciliğini üstlendiğiniz çeşitli mekanlarda zorunlu olan yangın alarm sistemlerinde, yangın alarm sistemleri ihtiyaçlarınıza uygun tercihleri yapmanıza önem veriyoruz. Buna göre alarm sistemlerinin aktif hale gelmesini sağlayacak kurulumları gerçekleştirerek insanların haberdar olmasını sağlayan firmaların hizmetlerine göz atabilirsiniz. Bulunduğunuz ortamları terk edebilmeniz için gerekli zamana sahip olmanızı sağlayan teknolojik yangın ikaz sistemleri, yangın alarm sistemleri, yangın ihbar sistemleri sayesinde maddi ve manevi kayıpların yaşanmaması hedeflenmektedir.

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri Nelerdir?

Uyarıları bölgesel olarak veren sistemler konvansiyonel yangın alarm sistemleri , konvansiyonel yangın sistemi olarak adlandırılmaktadır. Buna göre zor olarak adlandırılan bölgesel tespit mantığında yangını algılayacak olan dedektörler sayesinde sinyal alınmaktadır. Belirli bölgede çıkan yangınların ısı, duman ve alev dedektörleri sayesinde algılanması için kurulacak ekonomik sistemlerdir. Günümüzde pek çok projede kullanılan bu alarm sistemlerinin yangın riskinin az olduğu küçük işletmeler tarafından tercih edildiği görülmektedir. Ancak bölgesel olmasından dolayı mevsimsel değişikliklerde yaşanan ısı değişimlerini algılayarak yangın alarmlarını hatalı bir şekilde bildirmesi nedeniyle bazı riskleri bulunmaktadır.

Analog Adresli Alarm Sistemleri Nelerdir?

Duman veya ısı dedektörlerinin, multi sensörlerin, yangın butonu ve sirenlerin loop adı verilen çevirim hatlarına bağlanmasıyla birlikte analog adresli alarm sistemleri, analog adresli ihbar sistemleri noktasal olarak ihbarları iletmektedir. Yaşanan ısı artışlarıyla birlikte dumanı ve alevleri de algılayacak elemanları sayesinde raporlarını hızla sunmaktadır. Arızaların veya yangınların yaşanması halinde kontrol panelleri üzerinden bildirimler gerçekleştirilmektedir. Buna göre birlikte entegre edilen sistemler sayesinde raporları detaylı bir şekilde sunan bu ihbar sistemleri kompleks yapılar için vazgeçilmez hale gelmiştir. Kullanılan tüm ekipmanların kaliteli ve yönetmelik standartlarına göre tasarlanmasına olanak verilmektedir. Profesyonel firmalar aracılığıyla yangın ihbar sistemleri ve detayları hakkında bilgi sahibi olmanız mümkündür.

Yangın alarm sistemi, konvansiyonel yangın ihbar sistemi, yangın alarm sisteminde kullanılan elemanlar, yangın ihbar sistemi yönetmeliği, yangın alarm ve ihbar sistemini oluşturan elemanlar, yangın ihbar sistemleri çeşitleri, yangın alarm ve ihbar sistemleri,yangın alarm sistemleri fiyat gibi konular hakkında daha detaylı bilgi almak için bize esmteknoloji.com ve esmelektronik.com adreslerimizden ulaşabilirsiniz.